Aktualności

31/10

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH - #SzkołaPatriotów, #SzkołaPamięta

W ostatnim dniu października uczniowie klasy 3b pod opieką wychowawcy odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami Cmentarza Parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach.

W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie mogli zapalić lampki również na grobach Powstańców Śląskich, oznaczonych przez Instytut Pamięci Narodowej jako Grób Weterana. Za nim udaliśmy się na Cmentarz, to podczas zajęć poznaliśmy historię życia Powstańców, a wśród nich - Jan Nikodem Jaroń, Franciszek i Augustyn Przybycin, Piotr Zbączyniak, Szymon Wieczorek oraz Alojzy Szczech, który swój symboliczny pomnik ma w niedalekim Lisowie.

Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

31/10

Z LASEM I PRZYRODĄ ZA PAN BRAT...

We wtorek 24 października klasy 1 a i 2 a korzystając z pięknej pogody udały się na zajęcia przyrodnicze do parku. Dzieci obserwowały  zmiany w przyrodzie, jakie zachodzą jesienią. Rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i ich owocach oraz zbierały dary jesieni, które potem posłużyły do zajęć plastycznych. Mali przyrodnicy zagrali również w leśne bingo, które dostarczyło wielu emocji. Ponadto dzieci  miały okazję wsłuchiwać się w odgłosy natury oraz podziwiać piękno jesiennego lasu. Oczywiście na piknik i zabawy również znalazł się czas.

31/10

#SzkołaPamięta

Wszystkich Świętych a także Dzień Zaduszny, to czas odwiedzania grobów zmarłych. Tych najbliższych, z którymi dzieliliśmy życie a także tych, których poznaliśmy poprzez ich działania i twórczość, przez co trwale zapisali się w naszej kulturze i historii oraz tych którzy walczyli w obronie naszego kraju. Dlatego także grupa 23 wolontariuszy naszej szkoły wraz z opiekunami 30 października 2023r postanowiła odwiedzić lubliniecki cmentarz wojskowy by pochylić się nad mogiłami zmarłych żołnierzy oraz zapalić   znicze poległym. Wycieczka na cmentarz okazała się bardzo sentymentalna i pouczająca. 

30/10

PODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO PT. „CMENTARZ WOJSKOWY W LUBLIŃCU – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

27 października w naszej szkole nastąpiło podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego pt. „CMENTARZ WOJSKOWY W LUBLIŃCU – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, nad którym honorowy patronat objęli: Starosta Lubliniecki pan Joachim Smyła oraz Burmistrz Miasta Lublińca pan Edward Maniura.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Szkoła Patriotów” organizowanego przez Śląskiego  Kuratora Oświaty.

Celem konkursu było wzbudzenie wśród młodego pokolenia zainteresowań historią cmentarza wojskowego w Lublińcu oraz pielęgnowanie pamięci o postaciach spoczywających na terenie tego ważnego dla całej lokalnej społeczności miejsca pamięci.

Uczestnicy konkursu za zadanie mieli wykonać folder informacyjny na temat cmentarza.

Podczas uroczystości zostały wręczone zwycięzcom nagrody.

24/10

Wyróżnienie w konkursie fotograficznym "Lubliniec - moje zielone miasto"

W poniedziałek 23 października 2023r. w Lubitece o godz. 12 nastąpiło uroczyste rozdanie nagród konkursowych "Lubliniec - Moje zielone miasto".

Z naszej szkoły wzięło udział siedmioro uczniów, którzy wykonali foto - prace wraz z opisami:


Marta Nikolczuk (4a)
Wiktoria Koloch (6a)
Nadia Maliniak (6a)
Jakub Nikolczuk (6b)
Szymon Krawczyk (7a)
Amelia Doleżych (8a)
Lena Doleżych (8a)

Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowania światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem
- popularyzowanie piękna i różnorodności przyrody własnego regionu, ochrona środowiska lokalnego
- doskonalenie umiejętności prowadzenia i dokumentowania obserwacji przyrodniczych
- rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży

Wyróżnienie otrzymała uczennica Wiktoria Koloch z klasy 6a. Nagrody wręczali: zastępca Burmistrza Miasta p. Anna Jonczyk - Drzymała, Sekretarz Miasta p. Józef Korpak oraz organizator konkursu - Dyrekcja SP2 w Lublińcu.

Wszystkim uczestnikom oraz wyróżnionej uczennicy dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszego rozwijania pasji fotografowania.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszystkie nadesłane prace konkursowe są wystawione do wglądu w Lublitece.

A.Stelmaszczyk

 

24/10

Warsztaty ekologiczne "Jestem EKO" w Lubitece

Przedstawiciele klas I-III reprezentowali naszą szkołę w warsztatach „Jestem EKO” organizowanych w ramach projektu „Lubliniec – moje zielone miasto. Sercu nam bliska ochrona środowiska”. Podczas ciekawej prezentacji uczniowie przypomnieli sobie, czym jest ekologia oraz pozyskali wiedzę z ochrony środowiska. Zespołowo wykonali test z wiedzy ekologicznej, a podczas zajęciach praktycznych stworzyli zabawkę z recyklingu. Klasa 2a miała okazję zobaczyć przedstawienie ekologiczne pt.: "Drzewo życia". Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo segregować śmieci oraz co to jest recykling.

20/10

"Okienka życia dla królików i gryzoni"

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom  za zaangażowanie i okazane serce podczas zbiórki darów do "Okienka życia dla królików i gryzoni". Zebrane dary zostały przekazane opiekunom.

 

Dziękujemy

19/10

Bohateron...

13/10

SPACER PO LUBLIŃCU ŚLADAMI POWSTAŃCÓW

13 października uczniowie klasy VIII A zabrali swoich młodszych kolegów z klasy IV C w podróż po lublinieckich miejscach pamięci, które związane są z powstańcami śląskimi. Spacer był zwieńczeniem pracy uczniów w ramach projektu „Szkoła Patriotów”. Przez ostatnie tygodnie uczniowie klasy VIII A poznawali miejsca pamięci na terenie Lublińca związane z III powstaniem śląskim oraz plebiscytem z 1921r. Zdobywali wiedzę o powstańcach i innych osobach związanych z walką o niepodległość. Przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek informacje dotyczące odwiedzanych miejsc oraz związane z nimi zadania.

Uczniowie klasy IVC z pełnym zaangażowaniem słuchali starszych kolegów i rozwiązywali przygotowane przez nich pytania i krzyżówki. Dowiedzieli się m.in. kim byli: Paweł Golaś, Kazimierz i Wiktoria Niegolewscy, Karol Szaforz, Jan Nikodem Jaroń, Wojciech Korfanty. Zapoznali się z historią cmentarza wojskowego w Lublińcu, pomnika na Placu Pawła Golasia a także z przebiegiem plebiscytu i III powstania śląskiego. Odkrywając nazwy ulic i tablice pamiątkowe dowiedzieli się m.in. o wizycie w Lublińcu Józefa Piłsudskiego i gdzie mieszkali Niegolewscy. Uczniowie mogli także obejrzeć fotografie przedstawiające poznane osoby oraz pomniki, których już nie ma w naszej przestrzeni.

Ta nietypowa lekcja historii z pewnością utkwi wszystkim na długo w pamięci.

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: