Znajdujesz się w: Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu ››
13/06

Spacer po Warszawie klasy 8B

7 czerwca uczniowie klasy 8b mieli okazję odwiedzić Warszawę. Na Starym Mieście uczestniczyli w grze terenowej "Szlachcic". W trakcie jej trwania poznawali historię Starówki oraz rozwiązywali zadania, które miały ich doprowadzić do skarbu. Następnie udali się w podróż ulicami Warszawy. Wspaniała pani przewodniczka Kasia opowiadała różne ciekawe historie związane z historią i współczesnością naszej stolicy. Po pysznym obiedzie w "Barze Mlecznym" grupa udała się na zwiedzanie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM). Wraz z przewodnikiem - panem Remikiem, odkrywali powojenną, socrealistyczną architekturę Warszawy i związaną z nią historię PRL-u. Ostatnim punktem zwiedzania było "Muzeum Życia w PRL". W specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach mogli zobaczyć różne przedmioty z czasów komuny. Poznali też historię codziennego życia ludzi w czasie PRL. Była to znakomita lekcja historii. Dała ona także możliwość poszerzenia własnej wiedzy na temat powojennej historii Polski, którą wynieśli z lekcji historii oraz własnych poszukiwań i rozmów ze świadkami historii w ramach szkolnego projektu "Pudełka Wspomnień".

07/06

WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY

Nasza drugoklasistka Lena Dziuk otrzymała dyplom za zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym pt.:"W PRZYRODZIE NIC NIE GINIE" zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu. Uczennica klasy II c wykazała się dużą pomysłowością i zaangażowaniem.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

02/06

Dzień Dziecka w Trójce!

1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy najważniejszy dzień w roku – Dzień Dziecka! Zabawom nie było końca! Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie brali udział w pokazie Iluzjonisty w wykonaniu pana Konrada Mościńskiego. Zachwytom nie było końca, a dzieci z zaciekawieniem śledziły każdą magiczną iluzję. Wszystkie dzieci te małe i te trochę większe w tym dniu częstowały się słodką watą cukrową. Atrakcje te zostały przygotowane przez Radę Rodziców naszej Trójki, za co serdecznie ...Dziękujemy!

Była to niesamowita niespodzianka dla naszych uczniów.
W tym radosnym dniu wiele się działo w naszej Trójce- były gry i zabawy na wolnym powietrzu, piknik, wyjścia na lody i wszystko to o czym marzą w tym dniu dzieci.

02/06

Podziękowania...

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję "Żonkile", która upamiętniała 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

30/05

Uczniowie klas I-III Mistrzami Wiedzy Ogólnej OMNIBUS

Z ogromną radością ogłaszamy, że przedstawiciele klas I-III w składzie:

Franciszek Rudek kl. 1b

Paulina Pietruszewska kl. 2b

Marta Nikolczuk kl. 3a

Zostali Mistrzami Wiedzy Ogólnej OMNIBUS, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2. W pracy indywidualnej i zespołowej uczniowie wykazali się wszechstronną wiedzą z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zdobywając największą ilość punktów ze wszystkich drużyn. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Kolejna edycja konkursu odbędzie się za rok w Szkole Podstawowej nr 3.

25/05

CMENTARZ WOJSKOWY W LUBLIŃCU

  1. Cmentarz założony obok koszar na pocz. XX wieku. Początkowo chowano na nim żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się miejscem pochówku powstańców śląskich.

Po wkroczeniu do Lublińca 74 Pułku Piechoty - 26 czerwca 1922r., opiekę nad cmentarzem objął kapelan pułku - ksiądz Jan Szymała. Miejsce to, w okresie II RP, funkcjonowało pod nazwą cmentarza garnizonowego. Do 1939r. na cmentarzu odbywały się pochówki żołnierzy 74 Pułku Piechoty, oraz ich rodzin.

Tutaj też spoczął pierwszy starosta lubliniecki Kazimierz Niegolewski wraz z małżonką Wiktorią.

Po wybuchu II wojny światowej, w pierwszych dniach września 1939r na cmentarzu spoczęli bohaterowie z września 1939 r. - żołnierze 74 Pułku Piechoty (w tym zastępca dowódcy GPP ppłk. Stanisław Wilimowski)

W czasie wojny na terenie cmentarza chowano również żołnierzy Wermachtu a następnie Armii Czerwonej.

 Ostatnim żołnierzem pochowanym na cmentarzu wojskowym był saper Marian Konon, z 6 Samodzielnego Batalionu Inżynieryjnego KBWW, który zginał w Sadowiu podczas rozbrajania niewypału - w 20 kwietnia 1961r.

22/05

"Szkoła Patriotów"

Nasza szkoła ubiega się o certyfikat "Szkoła Patriotów"

Aby go otrzymać podejmujemy prace projektowe w trzech obszarach:

  1. Opracowanie informacji o miejscu pamięci, bohaterach i wydarzeniach przygotowanie notacji do IPN

  2. Opieka nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych oraz wybranymi miejscami pamięci i ich bohaterami,

  3. Podejmowanie działań upowszechniających lokalnych wydarzeń oraz bohaterów walczących o niepodległość.

Realizacja projektu trwa do października 2023r.

Szczegóły projektu zamieszczone są w regulaminie.

05/05

3 maja...

5 maja 2023 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Podczas występu uczniowie klasy 4a przypomnieli, skąd wzięło się to święto. Przedstawili również informacje na temat dni 1 maja - Święto Pracy - i 2 maja – Dzień Flagi.


W przygotowaniu występu pomogli uczniowie z klasy 7a oraz szkolny zespół wokalny prowadzony przez panią Stefanię Bielę.

03/05

Konstytucja 3 Maja...

Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w obchodach miejskich zorganizowanych na cmentarzu wojskowym. Jak co roku reprezentowała nas liczna delegacja. Wraz z innymi szkołami podstawowymi reprezentanci naszej szkoły złożyli wiązankę pod pomnikiem. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego.

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: